Eser Tuncoglu - Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar Dinle
Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

< Önceki Sayfa

Download Mp3

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar


Bu öykü Malkara köylerinden alınmış olup belli bir kişinin dilinden yazıya geçirilmiş değildir. Çevrede herkes tarafından bilinen bir öyküdür. Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kız vardır.  Onaltıya yeni bastığında Zeynep'i köylerindeki bir düğünde aşırı (yabancı) köylerden gelen Ali isimli bir genç görür. Ali Zeynep'i çok beğenir ve köyüne döndüğünde kızın babasına hemen görücü gönderir. Zeynep'i Ali'ye verirler. Kısa bir zaman sonra düğünleri olur. Ali, Zeynep'i alıp aşırı köyüne götürür.

Zeynep'in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece çeker. Bu kadar uzak olduğundan dolayı Zeynep, anasını babasını ve kardeşlerini tam yedi yıl göremez. Bu özlem Zeynep'in yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır. Köyün büyük bir tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru dönüp için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemini gidermeye çalışırmış.

Oysa kocası, Zeynep'in bu özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki eski sevgisi de pek kalmadığından kendini fazlaca horlamaya, eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve kocasının horlaması Zeynep'i yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep'in düzelmesi için, köyden gelip gidenler de anasının babasının çağrılmasını salık verirler. Başka çare kalmadığını anlayan Zeynep'in kocası da anasına babasına haber vermeye gider. Altı gün altı gecelik bir yolculuktan sonra bir akşam üstü Zeynep'in anası babası köye gelirler, Zeynep'i yatakta bulurlar. Perişan bir halde Zeynep hala türküsünü mırıldanmaktadır. Aynı türküyü anasına babasına da söylemeye başlar. Çevresindeki bütün köy kadınları duygulanıp göz yaşı dökerler. Annesi fenalıklar geçirir ve bayılır.

Zeynep hasretini giderir, giderir ama artık çok geç kalınmıştır. Bir daha onmaz, sonu ölümle biter. Herkes Zeynep için göz yaşı döker. İşte o gün bu gündür bu türkü ayrılığın türküsü olarak söylenip durur.

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim

Babamın bir atı olsa binse de gelse
Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
Kardeşlerim yolları bilse de gelse

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim


Kaynak:
Türk Halk Müziği ve Oyunları
Sayfa 164
Cilt1 Sayı4 Yıl1 - 1982

Diğer Türküler

1-Ankara'da Yedik Taze Meyvayı

2-Bebek

3-Deniz Üstü Köpürü

4-Ferayi'dir Kızın Adı

5-Hastane Önünde İncir Ağacı

6-Hem Okudum Hemi de Yazdım

7-Kesik Çayır Biçilir Mi?

8-Kütahya'nın Pınarları

9-Çıktım Belen Kahvesine: Ormancı Türküsünün Doğuşu

10-Yozgat Sürmelisi

11-HEKİMOĞLU

12-Hey Onbeşli

13-Karadır kaşların ferman yazdırır

14-Kiraz Aldım Dikmeden

15-Kırmızı Gül Demet Demet

16-Misket

17-Sarı yıldız Mavi Yıldız

18-Şen Olasın Ürgüp

19-Ürünü Ürünü Gelir Dereden

20-Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

21-Zahidem
Duyuru ve Etkinlikler

Konser ve Sahne Organizasyonları için: 0542 412 89 29
Tüm hakları saklıdır. Site üzerindeki resim, müzik ve yazılar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi izinsiz kullanılamaz.

Fethiye Web Tasarım